08 września 2014

Proama rozdaje odblaski

Od 31 sierpnia br. noszenie odblasków przez pieszych po zmroku w terenie niezabudowanym jest obowiązkowe. Celem tego przepisu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. W związku z tym Proama rusza z akcją wyposażania pieszych w odblaski. Można je otrzymać bezpłatnie, rejestrując się na stronie www.wrzucamnaluz.pl.

Nowe przepisy mają na celu ograniczenie liczby wypadków z udziałem pieszych. Pieszy, poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych, dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości około 20-40 metrów, jeżeli posiada odblask - jest zauważalny już z odległości 150 metrów. Te ponad 100 metrów więcej daje szanse kierowcy na odpowiednią reakcję, wyhamowanie i ominięcie pieszego.

- Widzieć i być widocznym to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nam się często wydaje, że jeśli my widzimy samochód, to kierowca też musi nas widzieć. Tak nie jest. To można porównać do sytuacji, kiedy my widzimy na niebie pasażerski samolot odrzutowy lecący na wysokości 10 tys. metrów. To, że ja go dostrzegam nie oznacza, że pilot widzi z tej samej wysokości mnie – tłumaczy Marek Konkolewski, młodszy inspektor z Komendy Głównej Policji.

Dotychczas obowiązek noszenia odblasków miały tylko dzieci w wieku do 15 lat. Obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku - poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z 30 sierpnia 2013 r.

W ustawie nie zostało sprecyzowane jak ma wyglądać i jakiej wielkości ma być obowiązkowy element odblaskowy. Mogą to być różne przedmioty doczepiane do ubrania, a także opaski, kamizelki, czy smycze. Ma tylko być widoczny. Policja radzi, aby odblaski były umieszczone na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Zgodnie z nowelizacją odblasków nie muszą nosić piesi, poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla nich lub po chodniku (nawet poza terenem zabudowanym), czy w strefie zamieszkania, gdyż tam mają pierwszeństwo przed pojazdem i cała szerokość drogi jest do ich dyspozycji. Jednak Proama rekomenduje, by pieszy miał odblask przy sobie również w tych miejscach. Każdy, kto miał okazję jechać po zmroku, słabo oświetloną uliczką, wie, że pieszy ubrany na czarno, próbujący przejść na drugą stronę, jest widoczny w ostatniej chwili również w terenie zabudowanym.

Dlatego Proama postanowiła rozdawać odblaski. Każdy, kto zarejestruje się na stronie www.wrzucamnaluz.pl otrzyma bezpłatnie zestaw opasek odblaskowych. Proama wyśle je na wskazany przez niego adres. Odblaski można zamawiać tylko do końca września.

Osoby, dla których własne bezpieczeństwo i zdrowie nie jest wystarczającym argumentem do założenia elementu odblaskowego, powinny zostać zmotywowane d9o tego poprzez konsekwencje finansowe: Policja zapowiada, że za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat od 20 do 500 zł. Dodatkowo, jeżeli pieszy bez odblasku ulegnie wypadkowi, wówczas ubezpieczyciel może odmówić mu wypłaty części odszkodowania.

- W przypadku wypadku z udziałem pieszego bez odblasku, ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność z polisy OC, ale w zależności od sytuacji, może  zastosować przepisy Kodeksu cywilnego (art. 362), zgodnie z którymi jeżeli Poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, wtedy ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć wysokość odszkodowania – wyjaśnia Dariusz Radaczyński, kierownik ds. merytorycznej likwidacji szkód w Proama.

By uniknąć takich sytuacji wystarczy wejść na stronę www.wrzucamnaluz.pl i zamówić bezpłatny pakiet odblasków.