22 stycznia 2014

Kulturalnie na ferie

Teaser Kulturalnie na ferie

Nie tylko przestrzeganie przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego, ale również zasad kultury oraz odpowiedzialność za innych użytkowników dróg, ma wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Policja i firma ubezpieczeniowa Proama ponownie przypominają o potrzebie zachowania kultury i szacunku kierowców dla innych na drogach, organizując akcję „Kulturalna jazda na ferie” w ramach kampanii Wrzucam na luz.

Ferie to czas wzmożonych podróży, ale też większej liczby kolizji i wypadków. Do wielu z nich dochodzi z powodu zbyt agresywnej jazdy kierujących, którzy zachowują się tak, jakby na drodze byli sami, za nic mają nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale również zasady kultury.

Policja i Proama chcą ponownie przypomnieć, że zasady kultury, chociaż nie są spisane w żadnym kodeksie, to jednak w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo wszystkich kierowców, motocyklistów, rowerzystów i pieszych. Dlatego ponownie, w ramach kampanii społecznej Wrzucam na luz, przypomina o potrzebie zwracania szczególnej uwagi na pieszych, poprzez akcję „Kulturalna jazda na ferie”:

- Pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, dla którego każde zdarzenie drogowe niesie poważne skutki. Przejście dla pieszych jest miejscem szczególnym, które powinno być azylem dla pieszych, na którym powinni czuć się bezpiecznie. Ze względu na przecięcie ruchu kołowego i pieszego, wymaga jednak od kierujących i pieszych zachowania szczególnej ostrożności oraz kultury i życzliwości – mówi Marek Konkolewski, Radca w Biurze Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W ramach akcji „Kulturalna jazda na ferie” w pięciu województwach: lubelskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie i opolskie, na początku ferii w tych województwach, policjanci będą przypominać kierowcom o potrzebie zwracania uwagi na pieszych, podczas kontroli na przejściach, na których dochodzi do największej liczby wypadków, nagradzając kulturalnych kierowców upominkami z logo akcji „Wrzucam na luz”.

Kulturalne zachowanie na drodze jest promowane cały rok poprzez kampanię społeczną Wrzucam na luz, realizowana na Facebooku, Googłe + i Twitterze.

- Sami kierowcy również dostrzegają problem pieszych. Jednym z punktów Dekalogu Kulturalnego  Kierowcy, który powstał na podstawie propozycji zgłoszonych przez internautów i wybranych w drodze głosowania na profilu Wrzucam na luz brzmi: Zbliżając się do zebry, zatrzymaj się, gdy obok czekają piesi – twierdzi Justyna Szafraniec, Dyrektor ds. PR w Proama.

Dekalog Kulturalnego Kierowcy powstał na podstawie zgłaszanych przez kierowców zachowań, które są dla nich najbardziej uciążliwe. Te, które zgłaszane były najczęściej, posłużyły do stworzenia ankiety, z której internauci wybrali dziesięć:

1. Używaj kierunkowskazów, aby zasygnalizować zamiar wykonania manewru.

2. Nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, gdy nie możesz z niego zjechać.

3. Parkując, zajmuj obrys tylko jednego miejsca.

4. Ustępuj pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym.

5. Prowadź auto płynnie. Jedź tak, aby nie sprawiać problemów innym użytkownikom drogi.

6. Zbliżając się do zebry, zatrzymaj się, gdy obok czekają piesi.

7. Jedź na suwak.

8. Jeśli popełnisz błąd, przeproś.

9. Bądź wyrozumiały dla kierowców z „L-ką”.

10. Na drodze wielopasmowej używaj lewego pasa ruchu tylko do wyprzedzania.

Kampania Wrzucam na luz realizowana jest we współpracy Komendy Głównej Policji i firmy ubezpieczeniowej Proama.