16 grudnia 2014

Wyjeżdżasz na święta? Ubezpiecz mieszkanie!

Już w przyszłym tygodniu większość z nas wyjedzie na święta. Pewnie znowu będziemy się niepokoić o pozostawiony bez opieki dom, czy mieszkanie. Ktoś może się włamać i ukraść telewizor, komputer, odtwarzacz DVD, i inne cenne przedmioty. Sąsiad zapomni zakręcić kran i zaleje nam łazienkę. Od przeciążonej instalacji elektrycznej wybuchnie pożar. Po co znów się martwić? Wystarczy przed wyjazdem pomyśleć o zabezpieczeniu swojego majątku. W ferworze przygotowań do świąt wystarczy poświęcić 5 minut, by u Agenta lub przez Internet kupić polisę mieszkaniową.

W świątecznej atmosferze, aby dobrze wypocząć i cieszyć się obecnością bliskich, trzeba nie tylko oderwać się od bieżących zajęć, ale także odciąć się od codziennych trosk. Niestety w czasie naszej nieobecności nasze mieszkania i domy są wystawione na wiele niebezpieczeństw. To właśnie w okresie świąt dochodzi do zwiększonej liczby włamań. Ponadto w tym czasie występuje wiele zalań spowodowanych awarią instalacji hydraulicznych oraz pożarów w wyniku uszkodzenia elektryki.

W każdej z takich sytuacji naprawa uszkodzonego lub odkupienie zniszczonego bądź utraconego mienia, będzie wiązała się z niemałym wydatkiem. A wystarczy kilkaset, a czasami nawet kilkadziesiąt złotych rocznie, aby ubezpieczyć mieszkanie i cieszyć się świąteczną atmosferą.

Na rynku dostępne są ubezpieczenia posiadające różne zakresy ochrony i różne ceny. Dobrze jest więc wybrać taką ofertę, która rzeczywiście odpowiada naszym potrzebom. Określając przedmiot ochrony ubezpieczeniowej należy zwrócić uwagę, by oprócz budynku ubezpieczyć również jego wyposażenie, w tym elementy stałe i ruchomości domowe. Ponadto, przed zawarciem umowy, należy się zastanowić jakich zdarzeń się obawiamy, a jakie są dla nas mniej istotne. Przykładowo ubezpieczenie mieszkaniowe Proama daje ochronę na wypadek aż 22 zdarzeń losowych, wśród których znajdują się w standardzie m.in. ryzyko pożaru, zalania, ryzyko przepięcia i dewastacji jak też ryzyko kradzieży z włamaniem i rabunku w odniesieniu do elementów stałych i ruchomości domowych oraz odpowiedzialność cywilna za szkody związane z użytkowaniem nieruchomości.

Przy zakupie ubezpieczenia mieszkaniowego możemy również rozszerzyć ochronę – nabywając dodatkowe ubezpieczenia takie jak np. Assistance Domowe, NNW Domowe, OC w życiu prywatnym, Ubezpieczenie Ochrony Płatności, Ubezpieczenie Pomocy Prawnej, Ubezpieczenie Na Wypadek Powodzi czy Ubezpieczenie Od Stłuczenia Przedmiotów Szklanych.

Każdy z tych produktów chroni nas w innych sytuacjach. Przykładowo posiadając assistance domowe w Proama nabywamy prawo skorzystania z unikatowych na rynku usług takich jak: zaliczka na zakup artykułów pierwszej potrzeby do wysokości 2 000 zł oraz Opiekun Klienta w razie szkody, który m.in. może nadzorować prace związane z odbudową zniszczonej lub uszkodzonej nieruchomości.

Warte podkreślenia jest także OC w życiu prywatnym PLUS, które obejmuje odpowiedzialność za szkody „wężykowe” (powstałe w wskutek pęknięcia, oderwania się lub odłączenia się wężyka) bez konieczności udowadniania winy sprawcy zalania. Ponadto polisa ta chroni nas przed kosztami szkód, które my lub członkowie naszej rodziny (np. dzieci) mogą wyrządzić innym, także np. podczas szusowania na nartach w polskich górach.

Podsumowując, warto znaleźć 5 minut i przed wyjazdem na święta u Agenta lub przez Internet np. na stronie www.proama.pl, ubezpieczyć mieszkanie. Oczywiście poza wykupieniem polisy należy również odpowiednio zabezpieczyć naszą nieruchomość i pamiętać o zakręceniu wody, zamknięciu okien, wyłączeniu sprzętów z prądu i poproszeniu sąsiadów, by wyrzucali ulotki z naszej wycieraczki, aby nie dawać sygnału złodziejom, że to mieszkanie jest puste.

Damian Zieliński, kierownik ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Proama