25 stycznia 2013

Proama w czołówce rankingu UFG

Proama zajęła drugie miejsce w rankingu, opracowanym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kryterium przyznania miejsc w zestawieniu jest jakość danych oraz procesów związanych z zasilaniem bazy danych Ośrodka Informacji UFG.

- Sukces Proama jest tym większy, że rozpoczęliśmy działalność w minionym roku, a tym samym współpracę z UFG i od razu znaleźliśmy się w ścisłej czołówce, na drugiej pozycji – mówi Ewelina Cichocka, Kierownik ds. Ustalania Rezerw i Analiz Aktuarialnych. – Od samego początku staramy się dostarczać, jak najlepsze dane do UFG, gdyż mamy świadomość, jak duże znaczenie ma baza danych Ośrodka Informacji UFG dla całego sektora ubezpieczeniowego i dla naszego biznesu. Z doświadczeń innych krajów wynika, że wdrażanie takich baz danych normalizuje rynek i poprawia jego dochodowość.

Baza UFG obejmuje dane o wszystkich ubezpieczonych, polisach, sprawcach wypadków i wypłaconych odszkodowaniach i jest ważnym elementem szacowania ryzyka poszczególnych kierowców.

- W miarę rozwoju bazy będzie możliwa jeszcze skuteczniejsza walka z wyłudzeniami i zmniejszenie częstości szkód – dodaje Mariusz Kozłowski, Dyrektor Produktu, Aktuariatu i Likwidacji Szkód. – Jest ona również jednym z elementów, który pozwala nam szacować ryzyko każdego klienta i oferować dobrym, bezpiecznym kierowcom lepszą cenę i nawet 70% zniżkę bonus-malus.

Na wyniki rankingu UFG składała się wartość sumaryczna 7 wskaźników, tj.: identyfikowalność, jednoznaczność, kompletność, stabilność, terminowość, uzysk i zgodność, które - zdaniem OI UFG – pozwalają w sposób rzetelny wyznaczyć adekwatne pozycje poszczególnych zakładów ubezpieczeń. Łącznie w zestawieniu UFG znalazło się 28 zakładów ubezpieczeń, prowadzących działalność w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych.